Návody – jak začít

Zkoušet podnikat ve městě není žádná hračka. Existuje řada nařízení a norem, které musí splnit každý, ostatní už může tvořit konkurenční výhodu. Nebo taky zlámat vaz. Zvládnutá strategie podnikání a komunikace je základ. Když se potká s kvalitním produktem a adekvátním designem, jde o nejlepší start.

Strategie

Označení provozovny nemá obsáhnout veškerý marketing podnikání, jeho funkce je především orientační, ne propagační. Nemá říkat, co vše se nabízí, ale jen informovat o tom, že provozovna existuje a jaké je její zaměření. Pro sdělení ostatního budete potřebovat komunikační strategii. Následující otázky by měly pomoci si ujasnit potřeby a očekávání při budování značky.

Existuje ve městě podobná provozovna? 

Pokud ano, jak funguje? Co přesně nabízí? Pokud neexistuje, zjistěte proč. Nenakupují uživatelé produkty nebo služby spíše online? Nekomunikuje vaše přímá konkurence především v online prostředí?

Bude byznys strategie finančně úspěšná?

Není vhodnější podnikat v daném odvětví online? Vytváříte jen prostředek pro prezentaci úspěšného projektu? Jde spíše o showroom? Očekáváte návratnost investice a tržby nebo jen vylepšení image? Půjde o prostor k aktivitám pod hlavičkou vaší značky? Nedílnou součástí strategie je nazírání na projekt chladnokrevně a s nadhledem. Proto je také lepší nechat zpracování na odborníkovi. Je dobré srovnávat svůj projekt s ostatními, ale co se týče úspěšnosti do velké míry záleží na tom, kdo a jak financuje konkurenci a jestli je typ projektu vůbec finančně úspěšný a udržitelný. Některé provozovny jsou zcela ztrátové, ale výhodné pro danou značku jako forma propagace prezentace. Proto není vhodné se inspirovat čímkoli, co ve městě funguje jako finančně úspěšným řešením.

Koho chcete oslovit?

Kdo u Vás bude nakupovat? Snažit se být pro „všechny“ nikdy není tak účinné jako přesné zacílení na konkrétní skupinu lidí. Cílovou skupinu si můžete definovat podle věku, příjmu, pohlaví nebo zájmů a způsobu myšlení. 

Co je nového nebo unikátního na Vašem produktu nebo službě? 

Pokud nevíte, co je na Vaší nabídce unikátní, připravujete se o nejúčinnější zbraň v boji s konkurencí. Dejte dohromady hlavní benefity toho, co nabízíte, a komunikujte je na prvním místě. To je základ vaší budoucí značky a celého podnikání.

Co nabídnete jako nadstandard? 

Co nabídnete zákazníkům nového nebo jiného? Proč by k Vám měli lidé chodit? Proč by Vás měli doporučovat? I v případě, že otevíráte první provozovnu svého druhu ve městě, není jisté, jestli se konkurence zanedlouho neobjeví. Proto je už na počátku dobré si ujasnit, jak se odlišíte.

Jak budete řešit, když k Vám první měsíc nikdo nepřijde? 

Budete utrácet za nové cedule? Nové cedule neposílí účinnost značky. Zvažte jiný přístup. Rozmyslete si pečlivě co, kde a jak komunikovat. Vytvořte si plán B a definujte krizové situace a jejich řešení.

Jak budete odměňovat časté návštěvníky? 

Vyplatí se vám věrnostní systém? Za jakých podmínek bude pro zákazníka možné vstoupit do věrnostního klubu? Co bude odměna? Bude ho to skutečně motivovat?

Využijete internetové sociální sítě? 

Která sociální síť je pro vás vhodná? Každá má jiné publikum. Obecně platí, že na nové sociální sítě „prchá“ mladší generace před tou starší, která se ovládá stárnoucí sociální síť. Komunikace nebo reklama online může přilákat lidi, kteří by do lokality s vaší provozovnou jinak nepřišli. Při využití sociálních sítí nemusíte cílit přímo na svou tradiční skupinu zákazníků, ale můžete například „vychovat“ mladší generaci, pro kterou budou vaše produkty dostupné až za pár let po absolvování studia, založení rodiny atd. Všechno záleží na výší vaší investice a ochotě čekat delší dobu na návratnost. V každém případě je dobré si stanovit cíle a měření jejich úspěšnosti.

 

Zadání designu

Při spolupráci s designérem je zásadní kvalitně zpracované zadání. Na to se specializují marketingoví odborníci nebo celé agentury. Pokud z nějakého důvodu musíte specialistu obejít, vyberte o to lepšího designéra, který vám poradí a pomůže. Ať už se specialistou nebo bez něj budete muset řešit následující otázky.

Jací jsou sousedé?

Má dům, ve kterém chcete mít provozovnu, jednotný koncept pro označování všech subjektů? Optimální a férová cesta je vyřešit s majitelem nemovitosti jednotný způsob označování všech provozoven. Jedině tak získají všichni obchodníci pro prezentaci svojí provozovny rovnou příležitost a v důsledku pak budou všichni dobře viditelní. V opačném případě nikdo nezaručí, že investujete spoustu peněz do vyladěné provozovny a vedle za měsíc otevře někdo, kdo vám prezentaci v očích zákazníků poškodí a může vám celkově snížit úroveň.

Jak má vaše značka působit? 

Označení provozovny a interiér by měl vytvořit buď jeden nebo více specialistů v úzké spolupráci. To zajistí, že bude vaše značka a vizuální styl kompaktní a nezaměnitelný. Řešení veškerých potřeb najednou je také nejekonomičtější. Nechte si vytvořit komplexní vizuální styl, podle kterého si Vás zákazníci zapamatují jak v online prostředí, tak na provozovně. Specialistu na značky a vizuální styl hledejte mezi grafickými designéry. Jednotný návrh interiéru včetně venkovního označení zařídí architekt nebo designér.

Jaký je charakter fasády domu a charakter obchodního parteru? 

Často bývají odlišné. Zjistěte si proto, jaká je kulturní a historická hodnota domu. Pošlete architektovi nebo designérovi fotografickou dokumentaci celé fasády a umístění domu v rámci ulice. Jedině tak může vzniknout design vaší prezentace, který dobře vynikne v dané lokalitě.

Kde stojí dům, kde chcete mít provozovnu? Jaké jsou k tomu předpisy?

Různá města mají různé předpisy a požadavky ohledně schvalování reklam v historických centrech. Nechte si vytvořit vizualizaci, kterou pošlete ke schválení na samosprávu a až pak plaťte za výrobu a instalaci. Naopak to nemá smysl a může vás to stát spoustu peněz navíc.

Jak budete komunikovat slevy, nabídky a menu? 

Kvalitní koncepční design vám vyřeší spoustu starostí najednou hned na začátku a vše pak bude fungovat i v budoucnu. Nechte si navrhnout jednotný vizuální styl, který bude naplňovat všechny vaše potřeby a bude se s ním dobře zacházet. Firemní nápis, kolmá výstrč, otevírací doba na dveřích, menu nabídka, prezentace slev a sezónních akcí, upoutávka na hiring nových zaměstnanců atd.

Nezapomeňte na umístění povinného označení provozovny s IČO, které vyžadují příslušné úřady ve všech městech. Nechte si to navrhnout jako první věc v rámci otevírací doby a vyhnete se zbytečným pokutám.