Tento web je neziskový a čistě nadšenecký

Cílem webu není nikoho ponížit nebo zesměšnit, proto jsou příklady na fotografiích co nejvíce obecné a značky pokud možno nečitelné. 

Veronika Rút Fullerová

Designérka a specialistka na branding a komunikaci. Od roku 2015 je terapeutkou českého veřejného prostoru, v praxi pomáhá radnicím nastavit pravidla pro reklamy. Tématem se začala zabývat po návratu z Belgie a první poznatky o tématu shromáždila ve své diplomové práci na UTB ve Zlíně.

Ve spolupráci s radnicí Brno-střed vytvořila první komplexní Manuál dobré praxe reklam a označování provozoven. Manuál převzala řada měst po celé republice a od té doby jej pomáhá na radnicích implementovat a startovat kultivační projekty.

V roce 2015 založila stránku Brno bez vizuálního smogu a v roce 2020 spustila i tento web kvůli nastavení informační základny k tématu vizuálního smogu. Pomáhá studentům při výběru tématu a přednáší jako host na různých univerzitách po celé ČR (ČVUT, VUT, MUNI, UTB a další).

„Dohledatelné a komplexní informace jsou pro mě nezbytná součást veřejné diskuze, proto jsem vytvořila tento web. Péče o veřejný prostor je ve vyspělých zemích běžná a implementaci strategické práce s reklamou vždy předcházelo několik desítek let diskuzí a uměleckých intervencí. Česká republika je po pár letech stále na začátku cesty z chaosu směrem k vědomé práci s veřejným prostorem.

Tento web se snaží předcházet zbytečným desinformacím, které chtě nechtě v médiích vznikají zjednodušováním nebo vynecháním kontextu. Vznikl na opakovanou žádost různých lidí z různých měst a je pro všechny nadšence, co jsou hladoví po informacích a chtějí svému městu pomoct s novou strategií. Ostatní ho vůbec nemusí číst.“

Adéla Š.

Účetní a studentka ekonomie, neschopná tolerovat šmelení

Více info o její oceněné diplomové práci najdete zde a i ve sborníku VUT. Celý příběh práce bude zveřejňovat na svém X profilu.

Jsem holčina celoživotně studující a žijící v Brně, pracuji jako účetní, což miluji (asi trošku divný, uznávám), mám ráda knížky, kafe, dobré jídlo, divadlo, přírodu (taková ta klasika) a k tomu folklor. Jsem více méně pro každou špatnost, umím si sama ze sebe udělat srandu, ale asi mě nechcete naštvat. Brno miluju a záleží mi na tom, kam bude kráčet v následujících letech“

Michaela K.

Fanynka práv, papírování a všech věcí, které fungují

„Žádné pestré portfolio u mě nenajdete. Korporát mě chytil do svých spárů hned po maturitě – tehdy to byla malá překladatelská firmička s ještě menším DTP oddělením. Masochisticky ale musím přiznat, že mě moje práce baví. Baví mě taky mít střelené nápady – třeba jít studovat práva, aniž bych to potřebovala. K vizuálnímu smogu mě dovedlo téma závěrečné práce, kterou ale provázelo spousta “aha” momentů, kdy veřejná správa v Brně nefunguje tak, jak by měla a mohla. A to mě trochu štve.“

 

Poděkování za fotografie: Project Delete Vienna, Ivica, Mary Margharita, Veronika Rút

Ilustrace z Manuálu dobré praxe v Brně: Jan Šrámek